Księga znaku – Podstawowe narzędzie, budowania wizerunku wielkich firm.
Księga identyfikacji wizualnej - przewodnik, który pomaga tworzyć zyski.

Kiedy wizytówki jednej firmy powstają w różnych siedzibach, branding „na oko” przestaje wystarczać. Tak jak transatlantyk , pomimo fal i minimalnych wahań kursu trzyma się wyznaczonej trasy, tak księga znaku pełni rolę kompasu, który w każdej sytuacji i każdemu pracownikowi powinna wyznaczyć właściwy kierunek działania. Czym byłaby żegluga bez nawigacji? To nie ograniczenie, lecz potężné narzędzie wsparcia. Chcesz dowiedzieć się jak to działa? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Brak księgi znaku, oznacza kłopoty ze spójnością wizerunku.
Budowanie globalnej świadomości marki wymaga tego, aby była ona odpowiednio czytelna i odczytywana w każdym miejscu i czasie, w którym występuje. Oznacza to, że nawet, gdy pracownicy mówią dziesiątkami języków i używają różnych alfabetów, wszystkie materiały firmowe posiadają ten sam wizualny charakter i tworzą spójny wizerunek firmy.
Ten efekt można osiągnąć tylko, gdy działają oni według reguł, niewrażliwych na intencje czy prywatną kreatywność.
i pochodzenie swych wyrobów.
Księga znaku. Standard unikania wizerunkowej wpadki.
W języku angielskim księga znaku opisywana jest jako guidelines, standards lub manuals. Wytyczne, standardy, instrukcje obsługi — te terminy pozwalają lepiej zrozumieć znaczenie publikacji, które stanowią podstawowe narzędzie tworzenia identyfikacji wizualnej firmy.
Kiedyś w formie imponujących publikacji, dziś najczęściej jako korporacyjne, wewnętrzne strony www, instrukcje obsługi wizerunku firmy służą pracownikom każdego szczebla w osiąganiu jak najlepszych wyników i pomagają w wyodrębnieniu marki spośród konkurencji.
a przynajmniej nie powinna. Owocni
- Owocni
W prezentowaniu marki nie powinno być żadnej wolności.
Odwrotnie niż przy wielu otwartych, dających swobodę zasadach nowoczesnego biznesu. Marka nie powinna wyglądać raz tak, raz inaczej; to, co w innych przypadkach może być uznane za „twórczy chaos”, tutaj będzie tylko tworzyć wrażenie niedbałości i schizofreniczną rozmaitość wielu stylów w jednym brandzie. Krótko mówiąc, to, co nie jest zalecone w księdze znaku, jest zabronione. Od sygnatury do maskotek firmowych.
Nie przypadkiem większość takich kodeksów (to następne odpowiednie określenie księgi) zawiera również zestawienia właściwych/niewłaściwych praktyk stosowania identyfikacji. Poniżej kilka ciekawych przykładów stron, służących za interaktywne księgi identyfikacji wielkim firmom.
Przy zarządzaniu tak złożoną strukturą, jaką jest marketing dużej (lub bardzo dużej) firmy, nieporządek jest stanem niemal naturalnym — powstrzymanie tej entropii wymaga koordynacji, kontroli i ogromnych ilości pracy. W większości, wykonuje ją za nas właśnie księga logo i identyfikacji marki, która zawiera w sobie znacznie więcej informacji niż tylko odpowiedź na pytanie jak zaprojektować logo.
Zobacz także: Logo cena. 3 podstępne triki nieuczciwych firm od projektowania logo.
Co otrzymujesz w zamian? Opracowanie logo, sloganu, elementów pomocniczych i wszystkich reguł, które składają się na architekturę marki, to poważna inwestycja. Tak jak każdy z firmowych wydatków, może ona okazać się tylko kosztem, bądź też stać się zaczynem przyszłych, większych dochodów.
W marketingowym sensie, marka to siedziba firmy. Księga identyfikacji wizualnej, to plan jej architektury.
Niezależnie od lokalnych oddziałów czy mobilnych przedstawicieli, na ogół istnieje rodzaj kwatery głównej, źródło energii i strategii dla wszystkich podległych struktur. Dla biznesu takim silnikiem będzie zarząd i liderzy wyznaczający kierunki rozwoju przedsiębiorstwa. Wizerunkowo, rolę tego strażnika-przywódcy spełnia właśnie księga identyfikacji, określając co jest, a co nie jest warte zaangażowania i pochwały.
W kształtowaniu zewnętrznego obrazu firmy są tylko dwie drogi — albo jest to proces otoczony opieką i kontrolą, albo w ogóle nie można o nim mówić, a wszystkim rządzi przypadek. Jakkolwiek by to nie brzmiało, nie ma tu żadnej samodzielności; właśnie dzięki maksymalnej elastyczności komunikacji spójność wizerunku i działań firmy jako całości może być dziś zarządzana tak elastycznie, jak nigdy dotąd..
Twórcza anarchia? W globalnej skali tej twórczości raczej nie będzie widać; brak porządku zaś na pewno tak. Choć „wolność” jest lubianym słowem, zapewne nikt by nie chciał, by firmy, które produkują dziecięce lekarstwa bądź pasy bezpieczeństwa pozostawały całkowicie swobodne. Warto się nad tym zastanowić, wyznaczając rozsądne ramy swojej przyszłej marce.
Przy dostępnej dziś technologii żadne niedoskonałości komunikacji nie mogą już być usprawiedliwione.
W wizerunku słowo “dlaczego” jest ważniejsze od “jak”.
Wiele przedsiębiorstw chętnie widziałoby się jako „lidera, wyznaczającego trendy w branży oraz kreującego postęp technologiczny”; tak też się opisują w swoich misjach, wizjach i raportach. Już sama powszechność tego rodzaju określeń świadczy o dużym ryzyku pustosłowia. Cele i cechy marki nie powinny być dobierane według ich piękna. Gdy nie występuje pokrycie między słowami i działaniami, identyfikacja może okazać się tylko makijażem, który ani nie pomoże w budowaniu wizerunku, ani nie przyniesie pieniędzy.
Gdy księga znaku identyfikacja wskazuje jakieś działania jako obowiązujące, powinna tłumaczyć, z jakich powodów ten właśnie wariant ma być jedynym wyborem wszystkich osób związanych z firmą. Wiele osób może odczuwać skrępowanie tego rodzaju regulaminami. Potrzebne jest wzajemne porozumienie, by mogli oni działać nie tylko w zgodzie z literą, ale i duchem kodyfikowanych księgą zasad prezentacji i identyfikacji firmy.
Poznaj 8 najistotniejszych aspektów projektowania standardów marki według Jerrego Kuypera.
Jerry Kuyper w swojej długiej karierze miał okazję pracować z wieloma podziwianymi liderami brandingu. Księgi identyfikacji wizualnej AT&T, Cisco, WWF (panda!), Exxon to tylko niektóre z prac, w których brał udział w agencjach (Landor, Lippincott&Margulis i inne) bądź jako samodzielny konsultant.
Gdy ktoś taki tworzy listę najistotniejszych aspektów projektowania standardów marki, warto poświęcić jej czas. Oto ona.
- Strategia
skup się na tym, dlaczego coś jest ważne i co firma stara się osiągnąć w ten sposób zamiast tłumaczyć jedynie, jak to zrobić. - Obrazowość
konkretne przykłady są na ogół
skuteczniejsze niż pracowicie spisane instrukcje. - Przystępność
Stwórz materiał zachęcający do pracy; unikaj żargonu.. - Zwięzłość
20 stron może być skuteczniejsze niż 50. Nie publikuj podręcznika tworzenia wizytówki, gdy możesz po prostu załączyć wzór. - Szacunek
miej na uwadze, kto będzie korzystał
z identyfikacji; nie obrażaj ich inteligencji. - Równowaga
celem jest utrzymanie proporcji między sztywnością a elastycznością zasad. Nadmiar którejkolwiek jest tak samo niebezpieczny. - Cyfryzacja
stwórz prezentacje w wersji elektronicznej, które będzie można łatwo przesyłać, modyfikować i drukować we własnym zakresie. Dla zaawansowanych zastosowań skuteczniejsza od tradycyjnych książek będzie korporacyjna, wewnętrzna strona www. W 1987 General Electric wydrukowało 2.000 400-stronicowych standardów wizerunku. Po roku ani jeden egzemplarz nie był już dostępny. - Skala
korzystanie z rozwiązań cyfrowych/wirtualnych pozwala lepiej dostosować markę do konkretnych działań i szybciej reagować na nowe potrzeby.”
Zobacz też: Logo GPW. Przegląd logo polskich spółek giełdowych 2010.
Dobre prawo pomaga w rozwoju.
Złe prawo uszkadza to, co reguluje.
Sumienne stosowanie się do zasad zawartych w księdze identyfikacji wizualnej, które zostały niesumiennie określone również oznacza kłopoty. Dokładnie tak, jak niezrozumienie zasad przez zespół nie daje dobrych perspektyw. Rozwiązaniem jednak nie jest całkowita rezygnacja z zasad, lecz opracowanie takich, które są autentycznie pomocne. Jakość identyfikacji daje się później odczuć w codziennych działaniach i wynikach każdego pracownika. Prawdopodobnie, jeśli któreś z zagadnie nie zostało przemyślane odpowiednio głęboko, szybko się o tym dowiesz (choćby z relacji podwładnych, ale też i z raportów finansowych).
“kreatywnego ograniczenia”, które marka
narzuca sama sobie, aby stawać się lepszą.
–Owocni
Jeśli reprezentujesz markę o międzynarodowych aspiracjach w której brakuje skutecznych narzędzi, po prostu skontaktuj się z nami — kliknij tutaj, lub zadzwoń tel. 660 970 980. Z przyjemnością pomożemy Ci opracować skuteczny zestaw reguł, które stworzą czytelny wizerunek firmy, który wygrywa z konkurencją.
Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że to, co napisaliśmy zdecydowanie nie wyczerpuje tematu. Jeśli chcesz rozwinąć ten temat, lub masz ciekawe doświadczenia z własnej praktyki, prosimy podziel się nimi w komentarzach poniżej tej treści.
cykliczne

Czy istnieją jakieś regularne, powtarzające się wydarzenia, które wszyscy lubią? Wiele gier dla dzieci wykorzystuje strukturę narracji do tworzenia wydarzeń – dlaczego by nie wypróbować tego samego w aplikacjach biznesowych i ogólnodostępnych stronach? Przemyśl, w jaki sposób wszyscy użytkownicy lub grupy mogliby polubić powtarzające się doświadczenia.
Mądrego miło posłuchać
Szanowny ekspercie.
Podziel się wiedzą i odbierz zapłatę.
Sprawdź to - kliknij tutaj.
Lubisz nasze treści i to co robimy?
Możesz publikować je u siebie, sprawdź
także jak jeszcze możesz nas wesprzeć.
UDZIEL WSPARCIA
Kliknij tutaj!
Zawsze cieszą nas komentarze i przykłady, które odnoszą się ściśle do komentowanych treści, bądź też zawierają dodatkowe, wzbogacające pierwotny materiał informacje. Staramy się blokować wpisy zawierające obelżywy język lub mające charakter spamu, oraz na bieżąco moderować poziom dyskusji, aby odpowiadał on standardom, które wyznaczamy.
1. Pozostawmy to miejsce wolne od reklam.
2. Dyskutujemy o ideach, bez zarzutów osobistych.
3. Nie publikujemy multimediów.